Mgielka
liczba publikacji: 1
liczba punktów: 46

Już czas

Kolejny beznadziejny dzień. Miałem odnieść sukces. Wszyscy tak wróżyli. Ja wzorowy uczeń od podstawówki do liceum. Duma i chluba rodziców. Średnia nigdy poniżej pięciu. Mam wrażenie, że zawiodłem siebie i wszystkich, którzy we mnie wierzyli. Tak, przyznaję w tamtych czasach byłem kujonem. Zabawne, że tak określa się kogoś, kto chce w życiu coś więcej osiągnąć, niż sprzedawanie grubasom powiększonych zestawów w McDonaldzie. Nie przeszkadzało mi to. Miałem plany na przyszłość. Chyba każdy ma, pod tym względem nie byłem wyjątkowy. Nie byłem jedyny. Wielkie plany na przyszłość, które jedną chwilą, jednym zdarzeniem zostaje zdmuchnięte, bezszelestnie i tak bezpowrotnie. Gdy masz cel - los, przeznaczenie, czy jak to zwą, ma co do ciebie inne plany. Naznaczyło mnie piętnem nieudacznika. Dostałem się na studia, wszystko układało się tak, jak tego chciałem. Pociągała mnie mikrobiologia. To ja byłem panem, mogłem jednym naciskiem palca zniszczyć życie, które było w probówce. Było ode mnie zależne. Jak niemowlak, który bez kochających rodziców nie przetrwa dnia w tym parszywym świecie. Zawsze stroniłem od imprez, wszystko co dobre w tym czasie mnie omijało. Nie zaprzeczę była po trosze to moja zasługa. Byłem odludkiem. Pamiętam pierwszy rok studiów i w zasadzie był to pierwszy i ostatni rok. Byłem bystry, radziłem sobie całkiem dobrze, dopóki nie poznałem ich. Trzech mężczyzn i ją rudowłosą boginie, obiekt moich marzeń i westchnień. Zmieniłem się. Z perspektywy czasu teraz to wiem, byli moja zmorą. Pragnąłem ich mimo staczania się na dno. Destrukcja w ich wykonaniu odnosiła potężne skutki. Żniwo, które zabrało mnie. Sam siebie określam, że jestem na pograniczu żywych i umarłych. Nie idę w jedną ani w druga stronę. Tylko wegetuje. Czekając na finał, który będzie moim końcem.

Jako dziecko lubiłem jeździć na rowerze. Czuć wiatr na spoconym ciele, który tak orzeźwiał i przyjemnie chłodził. Tęsknie za tym, bo wiem, że nigdy do tego nie wrócę. Wszystko co sprawiało mi radość przepadło. Tylko to mi pozostało, wspomnienia, w których mogę się zatracać.

 

 

Jak każdego dnia. Każdą wolną chwile na studiach spędzałem w bibliotece uniwersyteckiej. Tam ją ujrzałem. Siedziała sama po prawej stronie przy oknie. Stos książek, który ją otaczał dawał mylne wrażenie, o jej chęci zdobywania wiedzy. Promienie słońca padały na jej długie rude włosy, które błyszczały przy drobnym poruszeniu głową. Wyglądała tak uroczo, tak niewinnie. Wtedy nie wiedziałem, że to iluzja, miraż. Była idealna, jej uroda, jej proporcjonalne ciało. To trafiło mnie jak grom z jasnego nieba. Nie widziałem nic poza nią. Chciałem ją poznać, a podejść nie miałem odwagi. Zbierałem się w sobie. Powtarzałem, że to nic trudnego. A ciało mnie nie słuchało nadmiernie się pocąc i dygocząc. Analizowałem co powiedzieć, co ona mogłaby mi odpowiedzieć. I tak o to, tego dnia w czytelni nie zrobiłem nic. Zupełnie nic, by być o krok bliżej poznania jej imienia. Tylko siedziałem i spoglądałem w jej kierunku. Byłem tam dopóki ona nie wyszła. Patrząc jak odchodzi, mój ideał, wiedziałem ze straciłem szanse. Każdego kolejnego dnia przychodziłem po zajęciach do biblioteki, łudząc się, że ją spotkam. Teraz żałuje, iż los pokierował mną inaczej, dając mi okazję na ponowne spotkanie.

 

Wracając późnym wieczorem do akademika, spojrzałem na tablice ogłoszeń. Nigdy tego nie robiłem, ale tego dnia miałem wrażenie jakby coś mną pokierowało w tamtą stronę. To wydaje się śmieszne, w tamtym czasie czułem się jak dziecko prowadzone za rękę. Zatrzymałem się przy tablicy korkowej by poczytać. Przeważnie studenci zamieszczali informacje o nadchodzących imprezach, zgubionych telefonach, tabletach, i o dziwo kilka dobrze zakamuflowanych ogłoszeń matrymonialnych, nie budzących zgorszenia, które jedna z pań sprzątających mogłaby bezceremonialnie wyrzucić do kosza. Przyglądając się ogłoszeniom, trafiłem na jedno, które mnie zaciekawiło.

ANDRZEJKI

29.11. 2016

START 20:00

ZAPRASZAJA MIŁE STUDENTKI

PIERWSZE PIETRO

ZIELONY AKADEMIK

NIE BĄDŹ ODLUDKIEM

ZABAW SIĘ !!!!!!!!

 

Jak zawsze bym to zignorował. Nie dlatego, że zielony akademik był daleko. Wręcz przeciwnie znajdował się naprzeciwko tego, w którym ja mieszkałem. Ale nie tym razem. Chciałem wreszcie poczuć, że żyję. I poczułem, aż za bardzo. Czasami zastanawiam się, co mi przeszkadzało w tym, kim wcześniej byłem, że chciałem coś zmienić? Wtedy miałem wrażenie, jakby coś mnie omijało, uciekało prze palce, przez moja inność. A tego dłużej nie chciałem. Nie byłem nigdy z dziewczyną. Tak, dobrze myślisz. Nie chciałem być już odludkiem. Małymi kroczkami pragnąłem wyjść z kokonu, który sam sobie stworzyłem i którego notabene nie potrafiłem, raz na zawsze rozerwać. Otworzyć się na nowe doznania. Wystarczy, że przyjdę. Powtarzałem sobie dwa tygodnie to długo. Zawsze mogę zmienić zdanie. Idąc po schodach na drugie piętro, zastanawiałem się czy też tam będzie, czy przyjdzie? Jak będzie wyglądać?

Pokój w którym mieszkałem niczym szczególnym się nie wyróżniał. Było to jednoosobowe pomieszczenie, w którym znajdowało się łóżko a na ścianie nad nim półka. Przy oknie stało krzesło i biurko, tak stare i zniszczone, że nie zdziwiłbym się gdyby swój okres świetności miał w peerelu. Wchodząc do mojej oazy samotności, kącik kuchenny z przedpokojem stanowiły jedność. Po prawej stronie, mała lodówka, jedna szafka wisząca i stojąca z blatem na przybory kuchenne,które ograniczały się, każdy do jednej sztuki : talerz, miska, patelnia, garnek i sztućce. Po lewej natomiast szafa na ubrania.

Położyłem notatki na biurko, nie zdążyłem zagrzać miejsca siadając z laptopem na łóżku, gdy usłyszałem pukanie do drzwi. Otwierając je, słyszałem ożywioną rozmowę i śmiech mężczyzn.

- Czego? - rzuciłem bez ogródek, i tyle z mojej asymilacji pomyślałem

- Robimy imprezę, wpadniesz ?

- Kiedy ? I gdzie ?

- To rozumiem, konkrety.

Pomyślałem, to właśnie mój czas na zmiany.

- Dokładnie. Gdzie i kiedy pisze się.

- W piątek wieczorem. Pokój dwieście pięćdziesiąt pięć, ostatnie piętro.

- Dzięki, na pewno wpadnę – powiedziałem zamykając drzwi

- Hola, nie tak szybko- przytrzymywał stopą drzwi, gdy próbowałem je zamknąć

- Tak, jeszcze coś ?– zapytałem

- Jak już tu jesteśmy. Wyskoczysz z nami na piwo ? - zapytał wysoki ciemnowłosy brunet

Spojrzałem na trzech mężczyzn, było w nich coś czego nie do końca rozumiałem. Biła od nich taka pewność siebie, którą ja wtedy chciałem mieć. Nawet gdy zadawali komuś pytanie, miałeś wrażenie, że ta osoba i tak się zgodzi, mając odmienne zdanie. Spojrzałem jeszcze do tylu, na włączonego laptopa, gdzie czekały na mnie kolejne odcinki „ The Big Bang Theory” pomyślałem, nerdy mogą poczekać, a taka okazja drugi raz się nie powtórzy.

- Jasne, wezmę tylko kurtkę 

Tak zaczęła się moja, krótka przygoda. Oczywiście, na jednym piwie się nie skończyło. Przez te dwa tygodnie staliśmy się nie rozłączni: Ja Robert, Radek i Wojtek. Wszędzie razem. Imprez nie było końca. Mówi się, że studenci są biedni, ale na to co niezbędne zawsze znajdą pieniądze. Pierwszy raz poczułem, że jestem lubiany. Wspólne libacje i przypały zbliżyły nas, poniekąd staliśmy się jak bracia. Odkąd ich poznałem, chodziliśmy chlać. Pamiętam jedną libacje. Tego wieczoru postawiliśmy na plener. Park wydał się idealny, dla czwórki studentów, każdy z tanim winiaczem w ręce. Siedzieliśmy na ławce, popijaliśmy trunki, rozmawiając o wszystkim i o niczym. Rozmowa jak zawsze zeszła na kobiety, bo o czym mogliby rozmawiać pijani napaleni mężczyźni? Aż tak w czubie nie mieliśmy, by rozmawiać o polityce czy religii.

- Musisz w końcu jakąś wyrwać Bogdan. -usłyszałem

- Z tym imieniem i ryjem będzie ciężko – śmiejąc się odparł Wojtek

- Spójrz na siebie frajerze. Sam też żadnej nie masz. Żaden z was nie ma – skwitowałem

- Racja, trzeba to zmienić.

- Czytałem, że będzie impreza andrzejkowa w zielonym akademiku. - powiedziałem, jakby od niechcenia.

- Dużo z nich, będzie nachlanych, powinno nam się poszczęścić. - podchwycił Robert

 - Trzeba to uczcić. Patrzcie jaki towar dostałem– Radek pokazał mały woreczek z białym proszkiem w środku.

- Stary, ale będzie odlot, dajcie coś trzeba zrobić krechy. - rzekł Wojtek

- Chyba nie będziecie tego palić – spytałem wystraszony.

- Oczywiście, że nie, będziemy wciągać – Robert promiennie się uśmiechnął

- Chłopaki, ja się na to nie pisze.

- Nie pękaj Bogdan, jedna krecha ci nie zaszkodzi.

No i nie pękłem, można powiedzieć, że poszedłem za tłumem. Jedna krecha nie zaszkodzi, ale powili uzależnia od błogiego stanu i odlotów, które temu towarzyszą. Chciałem więcej i więcej, jak dziecko wpuszczone do sklepu z zabawkami, który może wziąć wszystko co mu się podoba. Tak mijały kolejne dni, aż do pamiętnej imprezy, której każdy z uczestników na długo zapamięta, a przynajmniej mam taką nadzieję. Pamiętam, przed wyjściem z pokoju wziąłem krechę tak dla rozluźnienia. Poszedłem po chłopaków pod dwieście pięćdziesiąt pięć i razem poszliśmy do zielonego akademika. Jak tam trafiliśmy impreza na dobre się już rozkręciła. Trochę osób było już podchmielonych, kilka już zdążyło zaliczyć zgon, a od rozpoczęcia minęły zaledwie dwie godzin. Na to liczyliśmy. Podeszliśmy do blatu, gdzie stały plastikowe kubeczki, wzięliśmy po jednym i nalaliśmy procentów. Odkąd się tam pojawiłem rozglądałem się za nią. Nie musiałem długo jej wypatrywać. Tańczyła razem z jakąś dziewczyna na stole. Ten taniec sugerował, iż są mocno zalane, nie dlatego, że tańczyły nie do rytmu piosenki, lecz razem. Nie wierzyłem w to co widzę. Burzyło to we mnie, jej obraz, który stworzyłem. Może to prawda, cicha woda brzegi rwie? Z drugiej strony nigdy z nią nie rozmawiałem, nie wiedziałem jaka jest. Postanowiłem poczekać, aż skończy tańczyć. Wykorzystać okazję. Uśmiechałem się patrząc na nią.

Stałem tak jeszcze kilka minut wpatrzony w obie jak w obrazek, pewnie nie byłem jedyny. W odtwarzaczu zmieniła się piosenka na All night Damiana Marleya, poczułem, że to dobry moment. Stała w skąpych ciuszkach z kilkoma koleżankami, zanosiły się ze śmiechu, chociaż nie miałem pojęcia co je tak bawi. Może to ta cała sytuacja z tańcem na stole? Podszedłem do nich:

- Cześć, któraś chętna do tańca – rzuciłem jakby było mi to obojętne, z która zatańczę

- Jasne – nadal się śmiejąc zmierzyła mnie wzrokiem

chwyciłem ją za rękę, i poprowadziłem kawałek szukając wolnego miejsca.

- Widziałem cie kiedyś w bibliotece – powiedziałem jak głupi, ale co zrobić chyba taki był już mój urok

- Pamiętam, wtedy liczyłam, że do mnie zagadasz, tak się mi przyglądałeś. -odpowiedziała śmiejąc się, by po chwili dodać – Chyba się upiłam – spojrzała mi w oczy

- Jak widziałaś to mogłaś zrobić pierwszy krok – odparłem również się śmiejąc

- teraz mogę zrobię, chodź ze mną – pociągnęła mnie, za sobą do sąsiedniego pokoju.

 

Śmiejąc się, wparowaliśmy do pokoju. Pokój wydawał się bardziej przytulny od mojego. Pewnie za sprawą kilku poduszeczek leżących na łóżku. Pocałunków nie było końca, rzuciła mnie na łóżko. Ta sytuacja wydawała się tak nierealna, niemożliwa. Nie moglem uwierzyć, że się naprawdę dzieje. Chciałem, żeby trwała wiecznie. Wstała ze mnie i powiedziała: - Mam coś co nas zrelaksuje. Podeszła do torebki, chwilę czegoś szukała. Cały czas na nią patrzyłem, gdy znalazła to czego tak wytrwale szukała, podchodząc do mnie powiedziała - Jedna dla mnie, a druga dla ciebie. Otwórz usta. Zrobiłem to, o co mnie prosiła. W tamtej chwili zrobiłbym wszystko co tylko by chciała, tak przypuszczam. Kłamię, jestem tego pewny. Pamiętam nasze igraszki, szybsze bicie serca, przeplatane mroczkami przed oczyma, chwile przed zemdleniem, i jej głos – Co ci jest ?

Dalszego przebiegu mogę jedynie się domyślać. Może wybiegła z pokoju krzycząc by ktoś jej pomógł? sama zadzwoniła po karetkę? Tak czy owak, na szczęście ktoś zadzwonił i się zjawili.

 

 

Leże w szpitalnym łóżku, nie mogę się poruszyć, ani nic powiedzieć, a wszystko czuje i słyszę. Jak każdego dnia odkąd mnie odratowali, przychodzi pielęgniarka i włącza telewizor. Wolałbym informacje, ale nie przez cały dzień tylko Dlaczego ja, Ukryta prawda i inne ogłupiające seriale. Tak do wieczora, aż pudło nie zostanie wyłączone przez inna pielęgniarkę z drugiej zmiany. Mam już dość. Jeszcze się łudzę, że kiedyś odzyskam sprawność, wstanę i wyłączę cholerny telewizor. Albo co bardziej prawdopodobne umrę. Nic nie wiem co dzieje się na świecie. Oni naprawdę myślą, że ja nic nie słyszę, tylko leże z podłączonymi kablami do ciała. Dlatego wolę pogrążać się we wspomnieniach, byle tego nie słuchać.

Co drugi dzień przychodzą do mnie rodzice. Bardzo tego wyczekuję , jak pies na powrót swojego właściciela. Opowiadają co u nich słychać. Co robili. Co u rodziny. O tym jak mnie kochają, to podnosi mnie na duchu. Ale nie pomyślą o przełączeniu kanału na inny. Staram się dać im jakoś znać. Poruszenie palcem byłoby sukcesem, ale nie oszukuje się to nie stanie się tak prędko.

Słyszę otwieranie drzwi. Ktoś do mnie przyszedł, i nie są to rodzice. Po zapachu wody kolońskiej poznaje, to lekarz który się mną zajmuje. Jeszcze nie czas na wieczorny obchód, w telewizji nie leci Dlaczego ja, znam dobrze dzienny repertuar, nie mogłem się pomylić. Słyszę jak podchodzi do łóżka, przysuwa taboret, siada przy mnie i mówi : - Nie wiem czy mnie słyszysz. Pewnie jesteś warzywkiem. Myślę, że już czas Bogdan. Jesteś u nas od dłuższego czasu. Jesteś tylko kłopotem. Dla rodziny, dla społeczeństwa. Nie wiem tego na sto procent, ale tak myślę, że tak jest. Dla mnie jesteś.

Czy on mówi o tym co ja myślę? Boże oby nie. Nie chce umierać. Muszę coś zrobić dać mu znać. Słysze jak kontynuuje – Nikt tego głośno nie powie, ale wiem, że w duchu odetchną z ulga. Nie wiem dlaczego ci to mówię pewnie i tak nie słyszysz.

Słysze wszystko ty chory doktorku. Proszę niech ktoś teraz wejdzie do sali i go powstrzyma. Słysze jak wstaje z krzesła i odstawia je na miejsce. W myślach krzyczy – NIE PROSZĘ, JA CHCĘ JESZCZE Ż..

W sali słychać długi nieustający dziwię. Lekarz podchodzi do ramy łóżka bierze kartę do ręki, notuje, odwiesza na miejsce. Idzie w stronę drzwi, otwiera je i woła pielęgniarkę.

 

Podziel się Śledzik facebook Twitter blip.pl
Wyświetleń: 403  |  Dodano: 2018-02-27 11:15  |  Punkty od użytkowników: 4.00
Komentarze
Zobacz również
Szafa
poezja 2018-03-16 15:22
Marek Łuszczyna,Mała zbrodnia.Polskie powojenne komunistyczne obozy pracy koncentracyjne.
recenzje 2018-03-14 11:55
  Recenzja książki Marka Łuszczyny, Mała zbrodnia. Polskie powojenne komunistyczne obozy pracy...
Nieubłagana
opowiadania 2018-03-11 16:26
Ostatnia szansa, ostatnia szansa, ostatnia szansa...
„Idąc” Krzysztof Mich
Recenzja | 2018-01-17 17:15
Małgorzata Południak
Złoty wawrzyn pozostanie złoty
Czytelnia | 2017-02-26 02:25
Małgorzata Południak
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Akademia pisania | 2016-09-05 21:29
Paweł Dąbrowski
O sztuce, życiu i przyjaźni (I)
Autor allarte | 2016-09-05 21:24
Małgorzata Południak
Liryczni mężczyźni, spokój oceanu i dzika okolica
Czytelnia | 2016-09-05 21:11
Małgorzata Południak
pokaż wszystkie »
SZAFa kwartalnik literacko artystyczny
Poezja. Proza. Krytyka literacka. Recenzje. Relacje z wieczorów poetyckich. Ekfraza. Wywiady. Teatr. Fotografia. Malarstwo.
szafa.kwartalnik.eu/
Art Pub Kultura
Poezja. Kultura. Wernisaże.
www.artpubkultura.blogspot.com