Autorzy

Sekret Sonji - Asa HellbergPod koniec ubiegłego roku przeczytałam książkę "Ostatnia wola Sonji" z przepiękną okładką, która kryła równie piękne przesłanie - na nic w życiu nigdy nie jest za późno, zawsze można coś zmienić, trzeba tylko się odważyć!

Oczywiście głównym bohaterkom było łatwiej choćby ze względu na to, ze otrzymały spadek po przyjaciółce, tytułowej Sonji. Spadek nie dotyczył jednak jedynie pieniędzy, ale również pewnych nieruchomości poza Szwecją, co wiązało się z przeprowadzką. Każda z trzech bohaterek w dojrzałym wieku postanowiła go przyjąć z całym dobrodziejstwem inwentarza i tak się skończyła część pierwsza. Teraz mamy kolejną, w której możemy podejrzeć ich dalsze losy i sprawdzić, jak im się ułożyło to nowe życie. Odwiedzimy Susanne w jej hotelu w Londynie, Maggan i jej paryską restaurację oraz Rebeckę i jej piękną willę na Majorce, willę, która ma stać się przystanią dla samotnych matek.

Ale na horyzoncie pojawiają się również nowi bohaterowie - rozwiedziony Benny, kucharz z hotelu Susanne, który przyjeżdża do Paryża na szkolenie w restauracji Maggan; Julie - Angielka na krótkich wakacjach, która mieszka w tej samej paryskiej kamienicy, samotna, po wielu zawodach miłosnych woli się nie angażować. Czy ich spotkanie jest przypadkowe, czy połączy ich trwałe uczucie? W jaki sposób ich losy połączą się z losami trzech przyjaciółek?

To jeszcze nie wszystko - mamy jeszcze jedną ciekawą parę - dziennikarkę Kicki oraz fotografa Fredrika - 'dziewczyny' zatrudniają ich do pomocy nad redakcją książki o Sonji autorstwa Maggan. Muszą oni przeprowadzić małe śledztwo i dowiedzieć się czegoś więcej o kilku latach z młodości Sonji, latach, gdy przyjaciółki straciły ją z oczu, a ona nigdy im o nich nie opowiadała. Sytuację dodatkowo utrudnia to, że dawno temu Fredrik i Kicki byli parą, a rozstali się dość burzliwie. Jak ułoży się ich współpraca? Jaki tytułowy sekret skrywa przeszłość? Co łączyło Sonję z prezydentem Francji? Czy rzeczywiście życie Sonji było zawsze lekkie, łatwe i przyjemne?

Asa Hellberg ponownie w bardzo ciepły sposób opisuje życie bohaterek, które rzadko spotyka się w literaturze - dojrzałe panie w wieku dość zaawansowanym. Ponownie podkreśla, jak dużą rolę w życiu odgrywają wartości takie, jak przyjaźń, poleganie na innych, zwłaszcza w trudnych chwilach, ale także odrobina szaleństwa i otwarcia na zmiany. Jak w pierwszej części, tak i w tej porusza również dużo poważniejsze tematy - ciężka choroba, lęk przed utratą kobiecości, aborcja, porzucenie dziecka, długotrwałe kłamstwo w rodzinie, kwestie 'drobnych' oszustw i zaufania w związku.

To nie jest z pewnością wybitna powieść, światem literackim raczej nie wstrząsa, nawet nie próbuje. Ale jeśli jesteście na rozdrożu, potrzebujecie pociechy lub choćby chwilowej ucieczki od swoich problemów - to myślę, że obydwie powieści będą bardzo dobrym wyborem.

Wyświetleń: 0  |  Dodano: 2015-09-30 01:00
Komentarze
Brak wyników.
Ostatnio na forum